| Profil | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Grupy | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości |
  Użytkownik: Hasło:

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Seaniel
Pon 04 Mar, 2013
System rozwoju postaci
Autor Wiadomość
Maver 
Podróżnik

Dołączył: 01 Mar 2013
Skąd: AR
Wysłany: Pon 04 Mar, 2013   System rozwoju postaci

Witam
To mój pierwszy temat więc nie bijcie.
Jak będziemy rozwijać postać w Elegii? Jakie są dotychczasowe pomysły rozwoju? Czy będziemy opierać się na jakimś gotowym systemie rozwoju? Z tego co widać jest kilka statystyk przy tworzeniu postaci, czy expując będziemy bezpośrednio je rozwijać dodając punkty do statystyk (Diablo), czy tylko pośrednio ulepszając statystyki skilli (lvlup skilla = zwiększenie statystyki)? Czy w ogóle nie będziemy ich ulepszać i przy lvl upie staty same pójdą w górę (Final VII)? A może całkowicie zrezygnować z podbudowywania podstawowych statystyk i skupić się tylko na skillach (L2)?
Czekam na info, jakby to miało wyglądać.
Ostatnio zmieniony przez Seaniel Sob 09 Lip, 2016, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Seaniel 
Mistrz Zakonu Feniksa


Wiek: 32
Dołączył: 21 Mar 2006
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto 05 Mar, 2013   

Witaj.
System rozwoju postaci będzie oparty na szeroko rozumianych „skillach”, ale po kolei.

Główne Założenia

Trzeba zacząć od tego, że w przeciwieństwie do większości gier RPG nie będzie tutaj w ogóle poziomu postaci, jak również samego doświadczenia. Zrezygnowałem z tego elementu ponieważ uważam, że takie opisanie postaci to zbyt duże uogólnienie. Zamiast trenować postać będzie się trenować „skille” i to będzie wyznacznikiem rozwoju postaci.

Kolejnym ważnym założeniem jest brak klas postaci. To kim będziemy, zależeć będzie tylko i wyłącznie od tego jakie „skille” będziemy trenować. Same „skille” będą opisane kategoriami klas postaci, do jakich są zalecane, ale będzie to tylko wskazówka dla gracza, jeden skill może należeć do wielu kategorii.

Takie dwie istotne informacje na początek: brak poziomów postaci i brak klas.

Struktura Opisu Postaci

Następnie muszę wyjaśnić co tak naprawdę kryje się pod tym magicznym słowem „skill”, bo samo stwierdzenie „umiejętność” nie jest właściwe tutaj, dlatego biorę to w cudzysłów.

Tak naprawdę mam na myśli każdy parametr opisujący postać - wszystkie one będą (podobnie jak skille w L2) wyrażone w grze ikoną, nazwą, opisem, liczbą lub grupą liczb i odpowiednim wzorem matematycznym, większość z nich będziemy mogli trenować pod warunkiem, że będziemy znać odpowiednią technikę treningu.

Będziecie mogli spotkać je w czterech grupach:

Atrybuty - do tej grupy będą należeć tylko nieliczne, najistotniejsze z istotnych cech naszej postaci. Rozwinięcie tej grupy będzie najlepszym wyznacznikiem rozwinięcia całej postaci. W tym momencie do tej grupy należą: Siły Życiowe, Siły Witalne, Siły Mentalne oraz ich regeneracje (w przybliżeniu to odpowiedniki HP i MP).

Cechy - ta liczna grupa zawiera w sobie najróżniejsze parametry opisujące naszą postać, zapewne duża większość z nich będzie pasywna. W tym momencie do tej grupy należą: rasa, płeć, Budowa Ciała, Siła, Odporność, Celność, Szybkość i wszystkie cechy wyglądu takie jak Kolor Włosów, Oczu, Skóry, Fryzura itd.

Umiejętności - w tej grupie będą głównie zdolności aktywne, które po użyciu zaskutkują odpowiednią akcją, na przykład specjalnym atakiem bronią, czy zaklęciem.

Akcje - tutaj mamy wszystkie proste akcje takie jak podążanie za innym graczem, rozmowa z zaznaczonym aktorem, zwykły odpoczynek, ale też większość technik treningowych. Akcji przeważnie nie będzie można trenować.

Nauka

Znacie już podstawowe założenia i strukturę, teraz trzeba jakoś się uczyć. Znowu standardowe rozwiązania jak kupno umiejętności za punkty czy jedzenie książek odpadają - ma być realistycznie. Proces nauki będzie podzielony na kilka etapów.

Po pierwsze postać musi się dowiedzieć, że dana umiejętność w ogóle istnieje, co nie zawsze będzie proste, może wymagać wykonania zadań, dalszej wędrówki, lub innych przygód, ale większość standardowych, zwłaszcza na początku rozgrywki zdradzą nam odpowiedni aktorzy.

Następnie poznajemy teorie, nazwę, zasadę działania, czasem historię.

Kolejny etap to ćwiczenia, od teraz wezmę sobie za przykład powiedzmy standardową ognistą kulę. Postać ćwiczy tą umiejętność rzucając zaklęcie na minimalnej mocy, większość prób nie wychodzi, ale z każdą kolejną jest coraz lepiej, można przyspieszyć ten proces ćwicząc z użyciem większej mocy, ale jeśli zaklęcie nam nie wyjdzie i kula wybuchnie w rękach może być „wesoło”.

Po opanowaniu umiejętności na takim poziomie, żeby nie zrobić sobie krzywdy możemy ją zacząć normalnie używać (wcześniej też można, ale efekt może być różny) i regularnie trenować.

Trening

Trening można powtarzać w nieskończoność, ale czym nasza umiejętność staje się lepsza tym trudniej nam ją trenować. Oczywiście najlepszym treningiem jest sama walka, ale z tą spotkacie się dużo rzadziej niż w np. L2, a zanim wyruszycie na pierwsze polowania warto będzie potrenować trochę w samotności różnymi akcjami treningu, albo pojedynkując się z innymi graczami lub aktorami-trenerami.

Forma

Pozostaje jeden bardzo ważny aspekt. Jak już wspomniałem wyżej w tym systemie gracz ma dowolność w dobieraniu sobie cech i umiejętności charakterystycznych dla różnych klas (oczywiście po wyuczeniu odpowiednich pomniejszych wymaganych do tych lepszych, na zasadzie drzewka), dlatego istnieje coś co utrudnia opanowanie zbyt wielkiego wachlarza umiejętności, tym czymś jest forma/kondycja danej cechy czy umiejętności.

Ten parametr wskazuje w jakiej formie/kondycji jest postać w odniesieniu do używania danej umiejętności. Czym rzadziej postać korzysta z danej umiejętności tym jest w gorszej formie. Jest to odwzorowanie zjawiska, gdy ktoś długo czegoś nie robi to zapomina jak to robić, ale to nie znaczy, że przestaje umieć to robić. Spadek formy nie odejmuje wartości, które już zdobyliśmy w danej umiejętności treningiem, ale zmniejsza jej efektywność, przy niskiej formie umiejętność stanie się praktycznie nieprzydatna.

Im więcej umiejętności i cech będziemy chcieli mieć, tym więcej czasu będziemy musieli przeznaczyć na utrzymywanie ich dobrej formy zamiast na dalszy ich trening. Od gracza zależy jaką strategię dla swojej postaci przyjmie.
 
 
 
Maver 
Podróżnik

Dołączył: 01 Mar 2013
Skąd: AR
Wysłany: Wto 05 Mar, 2013   

System zapowiada się ciekawie, ale mam kilka pytań:
1. Czy przewidujesz możliwość ustawienia trenowania postaci gdy gracz nie jest online? Taki system ograniczyłby trenowanie, oczywiście trening online musiałby być ograniczony czasowo (np 24h czasu rzeczywistego) żeby nie przekoksać postaci nie będąc w ogóle w grze (coś jak Ogame).
2. Jeśli trening mógłby być offline, trzeba by wyznaczyć miejsca gdzie dany skill można bezpiecznie trenować, żeby nam nikt kosy nie sprzedał gdy będziemy się uczyć.
3. Jeśli każda postać może nauczyć się wszystkiego (teoretycznie) trzeba by wprowadzić utrudnienie (lub uniemożliwienie nauki) w uczeniu się skillli jeśli mamy wyuczony jakiś inny (Przykład: zaawansowane machanie ciężkim toporem utrudni nam umiejętność zaawansowanego korzystania z magii ognia, a uniemożliwi mistrzostwo w posługiwaniu się sztyletem).
 
 
 
Seaniel 
Mistrz Zakonu Feniksa


Wiek: 32
Dołączył: 21 Mar 2006
Skąd: Kraków
Wysłany: Śro 06 Mar, 2013   

Najprawdopodobniej będzie możliwość ustawienia jednej czynności jaką ma wykonywać nasza postać gdy gracz jest offline. Jednak raczej jeśli już to będzie to ćwiczenie formy wybranej umiejętności, handel lub jakieś usługi w wiosce, a nie sam rozwój postaci.

W takim wypadku na pewno nie będzie możliwości zabicia postaci.

Takie ograniczenia jeśli już to będą na poziomie sprzętu, ponieważ zakaz uczenia się jednych umiejętności gdy posiada się inne nie ma zbyt realistycznego uzasadnienia. Na pewno używanie magii ognia trzymając w rękach dwuręczny topór będzie w większości przypadków niemożliwe, a zmiana broni w walce będzie na pewno bardzo utrudniona, zmiana zbroi - niemożliwa.
_________________

 
 
 
hesmeron 
Podróżnik
Hesmeron

Dołączył: 16 Gru 2015
Skąd: Podlasie
Wysłany: Śro 16 Gru, 2015   

Według mnie ciekawym rozwiązaniem byłoby stworzenie kilku mistrzów i powiązanych z nimi questów, które umożliwiałyby zdobycie unikalnych umiejętności. Można by też stworzyć cały cykl questów treningowych zamiast po prostu treningu. Koksowanie offline wykluczone i jest nieco żywsze niż nabijanie godzin treningu.
 
 
 
Seaniel 
Mistrz Zakonu Feniksa


Wiek: 32
Dołączył: 21 Mar 2006
Skąd: Kraków
Wysłany: Sob 09 Lip, 2016   

Własności postaci to ogólny termin jaki przyjęliśmy dla zbioru wszystkich Atrybutów, Cech, Umiejętności i Akcji postaci.

Mogę wam już zdradzić trochę więcej szczegółów dotyczących zdobywania i trenowania Własności postaci. :)

Teoria i praktyka

Zdobywanie własności w grze podzielone jest na część teoretyczną i praktyczną. Poznanie danej własności nie jest równoznaczne z posiadaniem tej własności, dzięki temu w grze będziecie mogli zaobserwować cztery przypadki:

1. Postać nie zna i nie posiada własności
2. Postać zna, ale nie posiada własności
3. Postać nie zna, ale posiada własność
4. Postać zna i posiada własność

Teoria, oprócz poznania własności polega głównie na poznawaniu różnych informacji związanych z własnością:

1. Nazwy - własność może mieć kilka nazw (gracz może wybrać jaka nazwa z poznanych będzie wyświetlana w grze).
2. Opisy - z różnych źródeł (aktorzy, przemioty itd) możemy poznawać ogólne informacje dotyczące własności.
3. Historie - jeśli z własnością powiązane są jakieś opowieści, legendy, mity itd.
4. Zasady działania - informacje wyjaśniające jak działa dana własność.
5. Wymagania - jeśli do zdobycia własności trzeba spełnić jakieś wymagania.
6. Obserwacja - gdy udało nam się zaobserwować własność u innych postaci.

Praktyka, oprócz zdobycia własności polega na jej opanowaniu i efektywności (utrzymaniu w dobrej formie) - o tym pisałem już w pierwszym poście (Nauka i Forma).

Nauka własności (teoria)

Część teoretyczną możemy rozwijać na kilka różnych sposobów:

1. Rozmawiając z aktorami i wykonując zadania.
2. Znajdując przedmioty (np. księgi) i informacje w terenie (np. runy wyryte w skale).
3. Obserwując inne postacie.
4. Medytując/modląc się.
5. Zdobywając informację od innych graczy.

Trenowanie własności (praktyka)

W części praktycznej możemy trenować własności poprzez:

1. Po prostu używanie.
2. Używanie własności powiązanych.
3. Sparing z aktorami, graczami, lub przedmiotami (np. manekiny, tarcze strzelnicze).
4. Walkę.
5. Naśladowanie postaci, które lepiej znają daną własność.
6. Medytację/modlitwę.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Style modified by Seaniel